2021 FNB Varsity Cup teams (Round 1)

FNB Varsity Cup

Who's playing in the opening round of the FNB Varsity Cup at Tuks Stadium.

FNB CUT IXIAS vs FNB UJ (Sunday, 17:00, Tuks Stadium, SuperSport channel 211)

FNB CUT Ixias – 15 Cohen Jasper, 14 Tsepo Malumane, 13 Niell Stannard, 12 Heino Bezuidenhout, 11 Ricoman Titus, 10 Charles Williams, 9 Zinedine Booysen, 8 Ulrich Stander, 7 Luvuyo Ndevu (c), 6 Johannes Terblanche, 5 Derik Pretorius, 4 Brendon Fortuin, 3 Janu Botha, 2 Janus Venter, 1 Eddie Davids.  
Subs: 16 Andile Mfazwe, 17 Raynard Esterhuizen, 18 Tebogo Masemola, 19 Bennett Nortje, 20 Hardus Nel, 21 Xander Botha, 22 Jandré de Beer, 23 Emilio Adonis.  

FNB UJ – 15 Boldwin Hansen, 14 Tyreeq February, 13 Musawenkosi Tshabalala, 12 Boitumelo Tsatsane, 11 Prince Nkabinde, 10 Jonathan Viljoen, 9 Mpho Kubheka, 8 Franco Schutte, 7 Siyabonga Masuku, 6 Kelvin Kanenungo, 5 Philip Apea-Adu, 4 Kwagga van Niekerk (c), 3 Chergin Fillies, 2 Pierre Rabie, 1 Nkosikhona Masuku. 
Subs: 16 Darnell Osuagwu, 17 Kayden Kiewit, 18 Coenrad Vrey, 19 Brendon Pawson, 20 Lunga Ncube, 21 Jurich Claasens, 22 Indiphile Tyeda, 23 Enrique Franks.  

FNB UP-TUKS vs FNB WITS (Sunday, 19:00, Tuks Stadium, SuperSport channel 211)

FNB UP-Tuks – 15 Zander du Plessis, 14 Johannes Coetzee, 13 Sango Xamlashe (co-c), 12 Louis van der Schyff, 11 Enrique Oranje, 10 David Coetzer, 9 Clyde Lewis, 8 Jaco Bezuidenhout (co-c), 7 Hanru Sirgel, 6 Lindokuhle Luthuli, 5 Thomas Meyer, 4 Mihlali Stamper, 3 Etienne Janeke, 2 Llewellyn Classen, 1 Cebolenkosi Dlamini.
Subs: 16 Werner Fourie, 17 Dewald Donald, 18 Damien Swartz, 19 Stephan Smit, 20 Orateng Koikanyang, 21 Johan Mulder, 22 Wian van Niekerk, 23 Jaylen James.

FNB Wits – 15 Jimmy Mpailane, 14 Wian de Lange, 13 Henco van Wyk, 12 Yanga Hlalu, 11 Sthsaba Mqhatu, 10 Christian Humphries, 9 Hlumelo Ndudula, 8 Cal Smid, 7 Lindokuhle Ncusane, 6 Constant Beckerling (c), 5 William Thomson, 4 Kevin du Randt, 3 Keagan Glade, 2 Morné Brandon, 1 Jason Cloete.         
Subs: 16 Justin Brandon, 17 Bhekisa Shongwe, 18 Ebot Buma, 19 Junior White, 20 Phillip Krause, 21 Runaldo Pedro, 22 Kurt Webster, 23 Ngia Selengbe.

FNB NWU EAGLES vs FNB MADIBAZ (Monday, 15:00, Tuks Stadium, SuperSport channel 211)

FNB NWU Eagles – 15 Shane van Rooyen, 14 Keano Windvogel, 13 Lincoln Daniels, 12 Conan Le Fleur, 11 Pienaar van Niekerk, 10 Marco Donges, 9 Caleb Louw, 8 André Fouché, 7 Sphephelo Mabuza, 6 Chris Vermaak, 5 Jeandré Leonard, 4 Malembe Mpofu, 3 Komape Moloto, 2 Gustav du Rand, 1 Ruben du Plessis.
Subs: 16 Vernon Paulo, 17 Abraham Baumann, 18 Arno Gustafson, 19 Wihan Nel, 20 Ruben Dreyer, 21 Riaan Genis, 22 Keagan Fortune, 23 Meyer Kriel.

FNB Madibaz – 15 Tiaan Swanepoel, 14 Khakalethu Bophi, 13 Aya Oliphant, 12 Johan Lombard, 11 Kholiwe Konza, 10 Christiaan Schutte, 9 Yomelela Keswa, 8 Siyamthanda Jwacu, 7 Jaco van der Walt, 6 Arnouw Nel, 5 Hardus van Eeden, 4 Luyolo Dapula (c), 3 Le-Kleu Stokes, 2 Tembekile Boltina, 1 Hugo Pienaar.
Subs: 16 Duan du Plessis, 17 Robert Lyons, 18 Ruan Jonker, 19 Dylan Halgreen, 20 Laken Gray, 21 Gavin Mills, 22 Chadwyn November, 23 Kyle Cyster.

FNB UWC vs FNB UFS Shimlas (Monday, 17:00, Tuks Stadium, SuperSport channel 211)

FNB UWC – 15 Gilroy Lee Philander, 14 André Manuel, 13 Aydon Topley, 12 Lyle Hendricks, 11 Lundi Msenge, 10 Mikyle Vraagom, 9 Branden de Kock, 8 Bradman Grove, 7 Godfrey Muzanargwo, 6 Tinotenda Mavesere, 5 Jaen-Louis de Lange, 4 Pieter-Steyl Swanepoel (c), 3 Justin Theys, 2 Jacques van Zyl, 1 Luvo Bazi. 
Subs: 16 Jason Alexander, 17 Riaan van der Merwe, 18 Johan Lamprecht, 19 Mauritz Swart, 20 Conwill Conradie, 21 Reece Bocks, 22 Tasriq Mynhardt, 23 Bronlee Mouries.

FNB UFS Shimlas – 15 Cham Zondeki, 14 Jorell Arries, 13 Shayne Bolton, 12 Janco Klinck, 11 Luthando Buthelezi, 10 Ethan Wentzel, 9 Rewan Kruger (c), 8 Ruwald van der Merwe, 7 Kamohelo Chabana, 6 Thabo Ndimande, 5 Thabang Mahlasi, 4 Pierre Uys, 3 JW Meades, 2 William Moffat, 1 Daniel Wessels. 
Subs: 16 Carl Wijburg, 17 Johan Schutte, 18 Henty Beukes, 19 George Rossouw, 20 Uzile Tele, 21 Hlumelo Klaas, 22 JP Duvenage, 23 Luyanda Mkhize.   

FNB UCT IKEYS vs FNB MATIES (Monday, 19:00, Tuks Stadium, SuperSport channel 211)

FNB UCT Ikeys – 15 Athi Gazi, 14 Liam Kloosman, 13 Evardi Boshoff, 12 Michael Brink, 11 Rethabile Louw, 10 James Tedder, 9 William Rose, 8 Christian Stehlik, 7 Neil Otto, 6 Liam Greenhalgh (c), 5 Gary Porter, 4 Matthew Grobler, 3 Robert Hunt, 2 Devon Arendse, 1 Luthando Woji.
Subs: 16 Josh van Vuuren, 17 Seth Christian, 18 Jovan Bekker, 19 Byron Bowes, 20 Taariq Kruger, 21 Kyle Bowman, 22 Sibabalwe Mzanywa, 23 Rihaz Fredericks.

FNB Maties – 15 Adriaan van der Bank, 14 Munier Hartzenberg, 13 David Brits, 12 Waqar Solaan, 11 Mike Mavovana, 10 Nevaldo Fleurs, 9 Bobby Alexander, 8 Hannes Gous, 7 Matthys Kitshoff, 6 Mitchell Carstens, 5 Juan Beukes, 4 Simon Miller, 3 Matimu Manganyi, 2 Hendrik Luus, 1 Dian Bleuler.
Subs: 16 André-Hugo Venter, 17 Leon Lyons, 18 James Combrinck, 19 Matthew Gray, 20 Jacobus Nel, 21 Lian du Toit, 22 Taigh Schoor, 23 Sibabalwe Xamlashe.