2021 FNB Varsity Cup teams (Round 3)

FNB Varsity Cup

FNB Varsity Cup teams for the third round of matches on Sunday, as they are announced.

FNB UCT IKEYS vs FNB UJ (Sunday, 14:00, Tuks B-Field, DStv Now channel 245)

FNB UCT Ikeys – 15 Athi Gazi, 14 Rihaz Fredericks, 13 Le Roux Malan, 12 Sibabalwe Mzanywa, 11 Rethabile Louw, 10 James Tedder, 9 Kyle Bowman, 8 Liam Greenhalgh (c), 7 Taariq Kruger, 6 Jason Smith, 5 Byron Bowes, 4 Matthew Grobler, 3 Jovan Bekker, 2 Josh van Vuuren, 1 Luthando Woji.
Subs: 16 Jason Hofmeyr, 17 Seth Christian, 18 Phelelani Zuma, 19 Connor Evans, 20 Neil Otto, 21 Brandon Salomo, 22 David Hayes, 23 Duran Koevort.

FNB UJ – 15, Boldwin Hansen, 14 Siphamandla Matsinya, 13 Nkondlo Radebe, 12 Musawenkosi Tshabalala, 11 Prince Nkabinde, 10 Jurich Claasens, 9 Eduan Smit, 8 Franco Schutte, 7 Kwagga van Niekerk, 6 Siyabonga Masuku, 5 Brendon Pawson, 4 Lunga Ncube, 3 Chergin Fillies, 2 Darnell Osuagwu, 1 Kayden Kiewit.
Subs: 16 Pierre Rabie, 17 Nkosikhona Masuku, 18 Coenrad Vrey, 19 Philip Apea-Adu, 20 Kelvin Kanenungo, 21 Mpho Kubheka, 22 Indiphile Tyeda, 23 Enrique Franks.

WATCH: James Tedder – FNB Impact Player (Round 1)

FNB UWC vs FNB MADIBAZ (15:00, Tuks Stadium, SuperSport channel 211)

FNB UWC – 15 Gilroy Lee Philander, 14 Tasriq Mynhardt, 13 Aydon Topley, 12 Lyle Hendricks, 11 Lundi Msenge, 10 Mikyle Vraagom, 9 Branden de Kock, 8 Bradman Grove, 7 Godfrey Muzanargwo, 6 Tinotenda Mavesere, 5 Pieter-Steyl Swanepoel (c), 4 Jaen-Louis de Lange, 3 Justin Theys, 2 Jacques van Zyl, 1 Luvo Bazi.
Subs: 16 Mauritz Swart, 17 Ebrahiem Davids, 18 Johan Lamprecht, 19 Romuald Nsombamanya, 20 Conwill Conradie, 21 André Manuel, 22 Patrick Kotze, 23 Reece Bocks.

FNB Madibaz – 15 Tiaan Swanepoel, 14 Kholiwe Konza, 13 Aya Oliphant, 12 Tiaan Schutte, 11 Njabulo Toni, 10 Chadwyn November, 9 Gavin Mills, 8 Mihlali Mosi, 7 Jaco van der Walt, 6 Arnouw Nel, 5 Laken Gray, 4 Luyolo Dapula (c), 3 Le-Kleu Stokes, 2 Tembekile Boltina, 1 Hugo Pienaar.
Subs: 16 Ruan Jonker, 17 Robert Lyons, 18 Cade Cambier, 19 Siyamthanda Jwacu, 20 Wayne Moss, 21 Johan Lombard, 22 Nkoka Ngobe, 23 Warwick Griffin.

WATCH: Steers Top 6 Tries (Round 1)

FNB CUT IXIAS vs FNB UFS SHIMLAS (16:00, Tuks B-Field, DStv Now channel 245)

FNB CUT Ixias – 15 Cohen Jasper, 14 Ricoman Titus, 13 Niell Stannard, 12 Heino Bezuidenhout, 11 Tsepo Malumane, 10 Charles Williams, 9 Zinedine Booysen, 8 Ulrich Stander, 7 Luvuyo Ndevu (c), 6 Johannes Terblanche, 5 Derik Pretorius, 4 Brendon Fortuin, 3 Janu Botha, 2 Janus Venter, 1 Eddie Davids.
Subs: 16 Andile Mfazwe, 17 Tebogo Masemola, 18 Raynard Esterhuizen, 19 Bennett Nortje, 20 Hardus Nel, 21 Xander Botha, 22 Jandré de Beer, 23 Emilio Adonis.

FNB UFS Shimlas – 15 Cham Zondeki, 14 Shima Molepo, 13 Shayne Bolton, 12 Janco Klinck, 11 Aya Matroos, 10 JP Duvenage, 9 Hlumelo Klaas, 8 Ruwald van der Merwe (c), 7 Uzile Tele, 6 Lourens Oosthuizen, 5 Thabang Mahlasi, 4 Pierre Uys, 3 Henty Beukes, 2 William Moffat, 1 Daniel Wessels.
Subs: 16 Carl Wijburg, 17 Johan Schutte, 18 Tshepo Nchabeng, 19 George Rossouw, 20 Revano Muller, 21 Rewan Kruger, 22 Ethan Wentzel, 23 Jorell Arries.

WATCH: Steers Top 6 Tries (Round 2)

FNB NWU EAGLES vs FNB UP-TUKS (17:00, Tuks Stadium, SuperSport channel 211)

FNB NWU Eagles – 15 Shane van Rooyen, 14 Keano Windvogel, 13 Lincoln Daniels (c), 12 Conan Le Fleur, 11 Pienaar van Niekerk, 10 Keagan Fortune, 9 Riaan Genis, 8 Ruben Dreyer, 7 Sphephelo Mabuza, 6 André Fouché, 5 Jeandré Leonard, 4 Malembe Mpofu, 3 Komape Moloto, 2 Gustav du Rand, 1 Ruben du Plessis.
Subs: 16 Vernon Paulo, 17 Abraham Baumann, 18 Arno Gustafson, 19 Wihan Nel, 20 Jandré de Beer, 21 Caleb Louw, 22 Marco Donges, 23 Meyer Kriel.

FNB UP-Tuks – 15 Zander du Plessis, 14 Stephan Coetzee, 13 Sango Xamlashe (c), 12 Louritz van der Schyff, 11 Ambesa Zenzile, 10 David Coetzer, 9 Clyde Lewis, 8 Jaco Bezuidenhout, 7 Orateng Koikanyang, 6 Eduan Lubbe, 5 Thomas Meyer, 4 Mihlali Stamper, 3 Etienne Janeke, 2 Werner Fourie, 1 Cebolenkosi Dlamini.
Subs: 16 Llewellyn Classen, 17 Dewald Donald, 18 André van der Merwe, 19 Lindo Luthuli, 20 Divan Venter, 21 Johan Mulder, 22 Bayanda Ngubane, 23 Jaylen James.

WATCH: André-Hugo Venter – FNB Impact Player (Round 2)

FNB MATIES vs FNB WITS (19:00, Tuks Stadium, SuperSport channel 211)

FNB Maties – 15 Adriaan van der Bank, 14 Munier Hartzenberg, 13 David Brits (c), 12 Waqar Solaan, 11 Sibabalwe Xamlashe, 10 Nevaldo Fleurs, 9 Dylan Alexander, 8 Hannes Gous, 7 Thys Kitshoff, 6 Mitchell Carstens, 5 Ben-Jason Dixon, 4 Simon Miller, 3 Matimu Manganyi, 2 HJ Luus, 1 Dian Bleuler.
Subs: 16 André-Hugo Venter, 17 Leon Lyons, 18 James Combrinck, 19 Dylan de Leeuw, 20 Siya Matanda, 21 Lian de Toit, 22 Jurie Matthee, 23 Mike Mavovana.

FNB Wits – 15 Jimmy Mpailane, 14 Sthsaba Mqhatu, 14 Sthsaba Mqhatu, 13 Henco van Wyk, 12 Ngia Selengbe, 11 Matthew Mcdonald, 10 Christian Humphries, 9 Hlumelo Ndudula, 8 Phillip Krause, 7 Lindokuhle Ncusane, 6 Constant Beckerling (c), 5 Cal Smid, 4 Kevin du Randt, 3 Keagan Glade, 2 Morné Brandon, 1 Bhekisa Shongwe.
Subs: 16 Mulalo Sadiki, 17 Jason Cloete, 18 Ebot Buma, 19 Junior White, 20 Mark Snyman, 21 Runaldo Pedro, 22 Kurt Webster, 23 Yanga Hlalu.