2021 FNB Varsity Cup teams (Round 7)

FNB Varsity Cup

Who's playing in the three FNB Varsity Cup matches at Loftus Versfeld on Monday.

FNB MATIES vs FNB MADIBAZ (15:00, Loftus Versfeld, SuperSport Rugby channel 211)

FNB Maties – 15 Juan Mostert, 14 Munier Hartzenberg, 13 David Brits (c), 12 Taigh Schoor, 11 Marcqiewn Titus, 10 Adriaan van der Bank, 9 Bobby Alexander, 8 Johan Strauss, 7 Matthys Kitshoff, 6 Gift Dlamini, 5 Dylan de Leeuw, 4 Simon Miller, 3 Duncan du Buisson, 2 JJ Kotze, 1 Leon Lyons.
Subs: 16 HJ Luus, 17 Dian Bleuler, 18 James Combrinck, 19 Michell Carstens, 20 Jaco Nel, 21 Thomas Bursey, 22 Waqar Solaan, 23 Nevaldo Fleurs.

FNB Madibaz – 15 Chadwyn November, 14 Nkoka Ngobe, 13 Aya Oliphant, 12 Stephan Botes, 11 Njabulo Toni, 10 Tiaan Schutte, 9 Yomelela Keswa, 8 Cameron Cato, 7 Jaco van der Walt, 6 Arnouw Nel, 5 Hardus van Eeden, 4 Luyolo Dapula (c), 3 Le-Kleu Stokes, 2 Corné Slabbert, 1 Robert Lyons.
Subs: 16 Ruan Jonker, 17 Jordan Caraher, 15 Laken Gray, 19 Siyamthanda Jwacu, 20 Gavin Mills, 21 Tiaan Swanepoel, 22 Khakalethu Bophi, 23 Likhona Dywili.
*Jersey worn on the day

READ: Madibaz ready to test themselves against FNB Varsity Cup’s best

FNB UCT IKEYS vs FNB UWC (17:00, Loftus Versfeld, SuperSport Rugby channel 211)

FNB UCT Ikeys – 15 Athi Gazi, 14 Rethabile Louw, 13 Evardi Boshoff, 12 Le Roux Malan, 11 Duran Koevort, 10 James Tedder, 9 Kyle Bowman, 8 Taariq Kruger, 7 Neil Otto, 6 Liam Greenhalgh (c), 5 Gary Porter, 4 Matthew Grobler, 3 Robert Hunt, 2 Devon Arendse, 1 Luthando Woji. 
Subs: 16 Alex Castle, 17 Ashwyn Adams, 18 Jovan Bekker, 19 Connor Evans, 20 Christian Stehlik, 21 Brandon Salomo, 22 Michael Brink, 23 Sibabalwe Mzanywa.    

FNB UWC – 15 Gilroy Lee Philander, 14 Tasriq Mynhardt, 13 André Manuel, 12 Lyle Hendricks, 11 Lundi Msenge, 10 Johannes van Biljon, 9 Branden de Kock, 8 Tinotenda Mavesere, 7 Godfrey Muzanargwo, 6 Romuald Nsombamanya, 5 Pieter-Steyl Swanepoel (c), 4 Jaen-Louis de Lange, 3 Justin Theys, 2 Jacques van Zyl, 1 Luvo Bazi.
Subs: 16 Jason Alexander, 17 Ebrahiem Davids, 18 Bronlee Mouries, 19 Bradman Grove, 20 Conwill Conradie, 21 Jason Cloete, 22 Ethan Diston, 23 Riaan van der Merwe.

READ: Chester Williams to be honoured in FNB Varsity Cup match

FNB UFS SHIMLAS vs FNB UP-TUKS (19:00, Loftus Versfeld, SuperSport Rugby channel 211)

FNB UFS Shimlas – 15 Luyanda Mkhize, 14 Francois Agenbag, 13 Shayne Bolton, 12 Danco Burger, 11 Ayabonga Matroos, 10 JP Duvenage, 9 Chadd Adams, 8 Ruwald van der Merwe (c), 7 Uzile Tele, 6 Kamohelo Chabana, 5 Thabang Mahlasi, 4 Pierre Uys, 3 JW Meades, 2 Wihan Marais, 1 Johan Schutte. 
Subs: 16 William Moffat, 17 Henty Beukes, 18 Tshepo Nchabeng, 19 George Rossouw, 20 Gustav Meyer, 21 Rewan Kruger, 22 Shima Molepo, 23 Luthando Buthelezi.

FNB UP-Tuks – 15 Zander du Plessis, 14 Ciaran Dayaram, 13 Sango Xamlashe (c), 12 Louritz van der Schyff, 11 Irvin Ali, 10 David Coetzer, 9 Clyde Lewis, 8 Hanru Sirgel, 7 Mihlali Stamper, 6 Eduan Lubbe, 5 Thomas Meyer, 4 Dawid Meiring, 3 Damien Swartz, 2 Werner Fourie, 1 Dewald Donald.
Subs: 16 Llewellyn Classen, 17 Cebolenkosi Dlamini, 18 Etienne Janeke, 19 Stephan Smit, 20 Divan Venter, 21 Ruhan Viviers, 22 Enrique Oranje, 23 Ambesa Zenzile.

NOTE: The remaining Round 7 matches – FNB UJ vs FNB Wits and FNB CUT Ixias vs FNB NWU Eagles – will take place on Tuesday, 25 May. 

FNB Varsity Cup fixtures and logs