2021 FNB Varsity Cup teams (Round 8)

FNB Varsity Cup

All the lineups for Thursday's FNB Varsity Cup matches at the University of Pretoria. 

FNB WITS vs FNB UFS SHIMLAS (14:00, Tuks B-Field, DStv Now channel 245)

FNB Wits – 15 Jimmy Mpailane, 14 Lwazi Monakali, 13 Yanga Hlalu, 12 Matthew Mcdonald, 11 Sthsaba Mqhatu, 10 Keagan Lailvaux, 9 Hlumelo Ndudula, 8 Phillip Krause, 7 Golden Msipha, 6 Mark Snyman, 5 William Thomson, 4 Junior White, 3 Keagan Glade, 2 Dameon Venter (c), 1 Banele Mthenjane.
Subs: 16 Mulalo Sadiki, 17 Jason Cloete, 18 Ebot Buma, 19 Kyle van Eyssen, 20 Lindokuhle Ncusane, 21 Dylan Meyer, 22 Setshaba Mokoena, 23 Siyabonga Xulu.

FNB UFS Shimlas – 15 Luyanda Mkhize, 14 Francois Agenbag, 13 Shayne Bolton, 12 Danco Burger, 11 Aya Matroos, 10 JP Duvenage (c), 9 Chadd Adams, 8 Gustav Meyer, 7 Kamo Chabana, 6 Thabo Ndimande, 5 Pierre Uys, 4 Uzile Tele, 3 JW Meades, 2 Wihan Marais, 1 Johan Schutte.
Subs: 16 William Moffat, 17 Henty Beukes, 18 Tshepo Nchabeng, 19 Shine Msipha, 20 Bakkies Rossouw, 21 Rewan Kruger, 22 Ethan Wentzel, 23 Luthando Buthelezi.

READ: Five FNB Varsity Cup players who impressed (Round 7)

FNB MATIES vs FNB UJ (15:00, Tuks Stadium, SuperSport Rugby channel 211)

FNB Maties – 15 Juan Mostert, 14 Munier Hartzenberg, 13 David Brits (c), 12 Taigh Schoor, 11 Sibabalwe Xamlashe, 10 Adriaan van der Bank, 9 Thomas Bursey, 8 Ben-Jason Dixon, 7 Thys Kitshoff, 6 Mitchell Carstens, 5 Albert Liebenberg, 4 Dylan de Leeuw, 3 Matimu Manganyi, 2 HJ Luus, 1 Dian Bleuler.
Subs: 16 André-Hugo Venter, 17 Leon Lyons, 18 Duncan du Buisson, 19 Simon Miller, 20 Johan Strauss, 21 Dylan 'Bobby' Alexander, 22 Waqar Solaan, 23 Nevaldo Fleurs.

FNB UJ – 15 Boldwin Hansen, 14 Prince Nkabinde, 13 Nkondlo Radebe, 12 Indiphile Tyeda, 11 Nqubeko Mkwanazi, 10 Jurich Claasens, 9 Eduan Smit, 8 Kwagga van Niekerk (c), 7 Peter-John Steenkamp, 6 Kelvin Kanenungo, 5 Brendon Pawson, 4 Lunga Ncube, 3 Chergin Fillies, 2 Darnell Osuagwu, 1 Kayden Kiewit.
Subs: 16 Pierre Rabie, 17 Nkosikhona Masuku, 18 Coenrad Vrey, 19 Philip Apea-Adu, 20 Franco Schutte, 21 Mpho Kubheka, 22 Jonathan Viljoen, 23 Tyreeq February.

READ: Top point- and try-scorers in FNB Varsity Cup

FNB MADIBAZ vs FNB UP-TUKS (16:00, Tuks B-Field, DStv Now channel 245)

FNB Madibaz – 15 Tiaan Swanepoel, 14 Khakalethu Bophi, 13 Aya Oliphant, 12 Stephan Botes, 11 Njabulo Toni, 10 Tiaan Schutte, 9 Yomelela Keswa, 8 Mihlali Mosi, 7 Jaco van der Walt, 6 Arnouw Nel, 5 Dylan Halgreen, 4 Luyolo Dapula (c), 3 Le-Kleu Stokes, 2 Tembekile Boltina, 1 Robert Lyons.
Subs: 16 Corné Slabbert, 17 Jordan Caraher, 18 Laken Gray, 19 Siyamthanda Jwacu, 20 André Gerber, 21 Warrick Day, 22 Tiaan Gerber, 23 Likhona Dywili.

FNB UP-Tuks – 15 Zander du Plessis, 14 Stefan Coetzee, 13 Sango Xamlashe (c), 12 Wian van Niekerk, 11 Tharquinn Manuel, 10 David Coetzer, 9 Clyde Lewis, 8 Eduan Lubbe, 7 Hanru Sirgel, 6 Stephan Smit, 5 Thomas Meyer, 4 Mihlali Stamper, 3 Damien Swartz, 2 Werner Fourie, 1 Cebolenkosi Dlamini.
Subs: 16 Llewellyn Classen, 17 André van der Merwe, 18 Etienne Janeke, 19 Dawid Meiring, 20 Johannes Mare, 21 Jaylen James, 22 Enrique Oranje, 23 Ambesa Zenzile.

WATCH: FNB Impact Player (Round 7)

FNB UWC vs FNB CUT IXIAS (17:00, Tuks Stadium, SuperSport Rugby channel 211)

FNB UWC – 15 Ethan Diston, 14 Peter Williams, 13 Aydon Topley, 12 Lyle Hendricks, 11 Lundi Msenge, 10 Johannes van Biljon, 9 Branden de Kock, 8 Tinotenda Mavesere, 7 Bradman Grove, 6 Romuald Nsombamanya, 5 Pieter-Steyl Swanepoel (c), 4 Jaen-Louis de Lange, 3 Justin Theys, 2 Jason Alexander, 1 Ebrahiem Davids.
Subs: 16 Mauritz Swart, 17 Riaan van der Merwe, 18 Bronlee Mouries, 19 Johan Lamprecht, 20 Conwill Conradie, 21 Hedley Hadlow, 22 André Manuel, 23 Liam Tattersal.    

FNB CUT Ixias – 15 Cohen Jasper, 14 Christiaan Nel, 13 Niell Stannard, 12 Heino Bezuidenhout, 11 Ricoman Titus, 10 Charles Williams, 9 Zinedine Booysen, 8 Luvuyo Ndevu (c), 7 Bennett Nortjé, 6 Johannes Terblanche, 5 Derik Pretorius, 4 Brendon Fortuin, 3 Janu Botha, 2 Janus Venter, 1 Eddie Davids.
Subs: 16 Wandré Nortjé, 17 Thabiso Msiza, 18 Raynard Esterhuizen, 19 Matthew Sekele, 20 Francois Bester, 21 Jandré de Beer, 22 Emilio Adonis, 23 Ulrich Stander.

WATCH: Steers Top 6 Tries (Round 7)

FNB NWU EAGLES vs FNB UCT IKEYS (19:00, Tuks Stadium, SuperSport Rugby channel 211)

FNB NWU Eagles – 15 Shane van Rooyen, 14 Sylvester Hassien, 13 Lincoln Daniels (c), 12 Marco Donges, 11 Charl Pretorius, 10 Nivan Petersen, 9 Riaan Genis, 8 Ruben Dreyer, 7 Jandré de Beer, 6 André Fouché, 5 Jeandré Leonard, 4 Malembe Mpofu, 3 Nelius Theron, 2 Vernon Paulo, 1 Komape Moloto.
Subs: 16 Gustav du Rand, 17 Ruben du Plessis, 18 Sampie Swiegers, 19 Wihan Nel, 20 George van der Westhuizen, 21 Caleb Louw, 22 Kagiso Woodbridge, 23 Keano Windvogel.

FNB UCT Ikeys – 15 James Tedder, 14 Rihaz Fredericks, 13 Evardi Boshoff, 12 Le Roux Malan, 11 Rethabile Louw, 10 David Hayes, 9 William Rose, 8 Taariq Kruger, 7 Neil Otto, 6 Liam Greenhalgh (c), 5 Gary Porter, 4 Connor Evans, 3 Robert Hunt, 2 Devon Arendse, 1 Luthando Woji.
Subs: 16 Josh van Vuuren, 17 Seth Christian, 18 Jovan Bekker, 19 Byron Bowes, 20 Christian Stehlik, 21 Brandon Salomo, 22 Sibabalwe Mzanywa, 23 Athi Gazi.

Fixtures and logs